Protest sędziów w ostatni weekend października?

Na facebooku pojawiło się wydarzenie „Protest Sędziów Piłki Nożnej”. Akcja planowana jest na ostatni weekend października. Czy z tego powodu storpedowane zostaną rozgrywki w niższych ligach?

 

Drakońska kara w A klasie. Za oplucie i groźby wobec sędziego

O co chodzi z protestem? Poniżej znajdziecie pełną treść oświadczenia na stronie wydarzenia „Protest Sędziów Piłki Nożnej”. Na razie nie wiadomo kto za nim stoi, ani jaką formę miałby przyjąć. Co za tym idzie, nie wiadomo, czy rozgrywki w ostatni weekend października są zagrożone. Być może chodzi o to, żeby skłonić nowe władze PZPN do rozmów na temat postulowanych przez arbitrów zmian. Jakie to zmiany? Sprawdźcie poniżej. 

 

Protest Sędziów Piłki Nożnej

Protest Sędziów Piłki Nożnej odbędzie się w dniach 30-31 października 2021 roku. Ma to na celu zasygnalizowanie problemu jakim są skandalicznie niskie stawki sędziowskie, które w porównaniu do zarobków corocznie tracą na wartości praktycznie od 2003 roku. Obiecane podwyżki o 30-40 zł od 2022 roku nie satysfakcjonują nikogo, a rosnące koszty (w tym paliwo po 6 zł) sprawiają, że z miesiąca na miesiąc ubywa sędziów i obserwatorów w niższych ligach. Ponadto w ostatnim czasie nasilająca się agresja do sędziów i fala hejtu wylewana przez działaczy sprawia, że sędziowie nie chcą sędziować meczów. Sytuacja jaka nastąpi w dniach 30-31.10.2021 roku nie jest żadnym buntem, a jedynie koniecznością przekazania opinii publicznej i nieświadomym działaczom skali problemu. Nie jest to również inicjatywa przedstawicieli władz sędziowskich tylko głos sfrustrowanych sędziów piłkarskich. Arbitrzy to większości pasjonaci, którzy pragną z najwyższą fachowością prowadzić zawody piłkarskie, ciągle doskonaląc swój warsztat. Chcą za to otrzymywać adekwatne do bieżących zarobków wynagrodzenie.

Proszę nie identyfikować z akcją żadnych konkretnych osób a problem nie pojawił się wczoraj tylko narasta od kilku lat!

Postulaty jakie wnosimy to:

 • Zdecydowana i adekwatna do rosnących zarobków podwyżka ekwiwalentów od 1 stycznia 2022 roku,
 • Ochrona prawna i związkowa dla sędziów piłkarskich w związku z wydarzeniami jakie miały miejsce w ostatnim czasie(naruszenie nietykalności cielesnej sędziów), tzn. radykalne zwiększenie kar za takie zachowanie.
 • Udział przedstawiciela sędziów w spotkaniu z PZPN w partycypowaniu przy tworzeniu nowych stawek od 2022 roku.

W oczekiwaniu na reakcję PZPN- Sędziowie Piłkarscy.

4 thoughts on “Protest sędziów w ostatni weekend października?

 1. Co mają wspólnego rosnące zarobki z ekwiwalentami sędziowskimi?Amatorskie kluby piłkarskie w zdecydowanej większości NIE PŁACĄ ZAWODNIKOM ZA GRĘ.Nie generują dochodów.Zawodnicy normalnie pracują albo się uczą.Czyli tak jak sędziowie.Żaden sędzia w amatorskich ligach nie utrzymuje się tylko i wyłącznie z ekwiwalentów.Gdzieś pracuje albo się uczy (i ewentualnie jako uczeń/student sobie dorabia).Argument o niskich stawkach ekwiwalentów też można podważyć.Sędzia prowadzący spotkania klasy „B” otrzymuje na rękę 121 zł.Czyli za godzinę ma na rękę 69,14 zł.TO MAŁO?Pracuję w dużym magazynie wysokiego składowania,jako kierowca wózka widłowego.Moja stawka godzinowa na rękę przy pracy na 3 zmiany wynosi 26,55 zł.Czyli 42,59 zł mniej niż na godzinę zarabia sędzia.Też muszę dojechać do pracy i przez 8 godzin (a nie przez 1 godz. i 45 minut-mecz plus przerwa) muszę uważać,by mi towar nie spadł z regału,żeby kogoś nie rozjechać,nie uderzyć wózkiem lub towarem w regał lub TIR-a.Po pracy jestem działaczem,trenerem i zawodnikiem amatorskiego klubu i głowię się,skąd brać pieniądze na uczestnictwo w rozgrywkach.Nie mamy sponsora,nie dostajemy dotacji z gminy,bazujemy na składkach zawodników i sympatyków.Ale nie można ich podnosić co chwila,bo już teraz wynoszą one 120 zł dla zawodników pracujących i 60 zł dla uczących się.Wystarczy to tylko na opłaty związane z rozgrywkami,na nowy komplet strojów już nie .Oczywiście ani zawodnicy ani działacze ani trener czyli ja nie pobieramy za działalność w klubie ŻADNEGO WYNAGRODZENIA.Robimy to,bo to nasz sposób na życie ze sportem.Też jesteśmy pasjonatami.A działacze na codzień są świadomi tego,z jakimi muszą borykać się problemami finansowymi klubów,by egzystowały za minimum jakim dysponują skromne budżety klubowe.

 2. Co ty za bzdury piszesz kolego…? Widocznie nigdy w życiu meczu nie posędziowałeś…
  Jestem sędzią z ponad 20 letnim doświadczeniem.
  Jak to jest,że w 2003 roku sędzia otrzymywał wynagrodzenie wyższe niż obecnie.I 18 lat minęło,a my dostajemy mniejsze wynagrodzenie mniejsze niż w 2003 roku!!!A Ty pewnie też nie dostałeś żadnej podwyżki przez 18 lat!!! Kiedyś był zwrot kosztów za dojazd plus do tego dieta sędziowska.Teraz jest ryczałt stały i obojętnie czy sędziujesz na miejscu czy 70km dostajesz te wielkie według Ciebie 120zł!!!
  B klasę w większości sędziuje 1 sędzia,a robi robotę za 3 sędziów.Gdzie 3 wynosi 320zł.
  A przepisy mówią,że sędziowanie w pojedynkę jest wbrew przepisom piłki nożnej!!!
  To o czym my tu wogóle mówimy…

 3. Jest mnóstwo klubów gdzie zawodnicy z własnej kieszeni dokładają aby starczyło chociażby na piłki czy wysypanie lini na boisku. A ci kurwa znowu chcą kasy.
  W większości są problemem na poziomie b czy a klasy.

 4. Panie Campos82. Zawodnicy amatorskich klubów w większości też jeżdżą na mecze swoimi samochodami i nikt im nie zwraca za paliwo.Nie dostają też diet.
  A np w Stanach Zjednoczonych sędziom nie płaci się za dojazd na mecze żadnych diet.Kasę dostaja TYLKO za sędziowanie meczu.To skąd,czym i z jak daleka dojadą na mecz NIKOGO nie obchodzi.To jest ich hobby a za to NIKT NIKOMU NIE PŁACI.I najciekawsze jest to,że sędziom nie płacą kluby tylko ORGANIZATOR ROZGRYWEK.A pieniądze na ten cel organizator rozgrywek uzyskuje od sponsorów,NIE OD KLUBÓW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *