Connect with us

Chrobry

Transfery na Dolnym Śląsku. Oceniamy nowych zawodników

Published

on

Transfery na Dolnym Śląsku lato 2016

Letnie okienko transferowe za nami. Sporo się działo również na Dolnym Śląsku. Sprawdzamy, czy Zagłębie, Śląsk, Miedź i Chrobry byli królami transferowego polowania, czy raczej musieli zadowolić się “odpadami” z innych klubów (albo bez klubów).

 

Regions Cup 2007. Oto jak potoczyły się losy naszych mistrzów Europy

Szczerze mówiąc ten tekst powinien powstać za miesiąc lub dwa (będzie okazja do drugiej części), gdy zobaczymy w akcji większość nabytków naszych klubów z ekstraklasy i I ligi. Bo – przynajmniej na razie – wielu z nich to gracze anonimowi. Oczywiście nie jeśli chodzi o “nazwiska”, raczej o formę i przydatność dla drużyn, do których trafili.

 

Mimo tego utrudnienia pokusimy się dziś o podsumowanie okienka transferowego na Dolnym Śląsku. Przy okazji ważna uwaga – koniec okienka wcale nie oznacza, że już nikt nowy nie dojdzie do Zagłębia Lubin, Śląska Wrocław, Miedzi Legnica czy Chrobrego Głogów. Bo okienko dotyczy zawodników, którzy zmieniają pracodawcę, a nie tych, którzy nie mają ważnych kontraktów. A właśnie pozyskiwanie wolnych piłkarzy to domena naszych klubów. Wystarczy powiedzieć, że na 35 transferów dolnośląskich drużyn tylko 4 (!) były gotówkowe. I wszystkich dokonało Zagłębie Lubin. Reszta umów to zatrudnianie graczy bezrobotnych lub czasowe ich wypożyczanie.

 

Drużyna miesiąca w III lidze. Podsumowanie sierpnia 2016

Skoro już o Miedziowych mowa, to byli oni najmniej aktywni na rynku transferowym. Poszli  w jakość (przynajmniej w niektórych przypadkach), nie w ilość. W sumie pozyskali sześciu graczy – 3 na początku okna i trzech na finiszu. Zagłębie wydało na transfery ok. 5,2 mln zł, ale pamiętajmy, że lubinianie sprzedali również dwóch zawodników (Macieja Dąbrowskiego do Legii i Krzysztofa Piątka do Cracovii) za ok. 2,7 mln zł.

 

Największym sukcesem z pewnością było wykupienie Filipa Starzyńskiego z Lokeren. Spore nadzieje w Lubinie łączą również z Martinem Nesporem, który już pokazał się w naszej lidze. A w barwach Zagłębia może grać jeszcze lepiej niż swego czasu w Piaście Gliwice.

 

W Śląsku Wrocław spore zmiany. Wielu graczy odeszło, kilku doszło już na początku okna. Na kolejnych trzeba było czekać bardzo długo. Dlatego trudno dziś racjonalnie ocenić, czy będą to transferowe hity czy kity. Można przewidywać na podstawie pewnych przesłanek, a te podpowiadają, że tacy gracze Sito Riera czy Joan Roman, a być może również Mario Engels, mogą zawojować ekstraklasę. Na weryfikację będziemy jednak musieli trochę poczekać.

 

Ciekawych transferów dokonała w przerwie letniej Miedź Legnica. Wydawało się, że Paul Batin czy Oscar Martin, mogą być gwiazdami I ligi. Zaczęli nieźle, ale ich forma zamiast rosnąć ostatnio raczej opada. Dlatego potrzeba jeszcze trochę czasu z ocenami – czy to wzmocnienia czy tylko uzupełnienie składu.

 

Tymczasem w Chrobrym Głogów znów doszło do małej rewolucji kadrowej. Wielu graczy odeszło, latem trzeba było uzupełniać kadrę. Na początku wyglądało to bardzo źle, z czasem do ekipy Ireneusza Mamrota doszło kilku młodych, ale wartościowych zawodników. Widać to również na boisku. Głogowianie zaczęli fatalnie, ale w końcu zaczęli punktować, w czym spora zasługa również nowo pozyskanych zawodników.

 

 

Lato 2016: Transfery na Dolnym Śląsku

Poniżej oceniamy transfery dolnośląskich klubów w letnim okienku transferowym. Skala jest następująca – [su_label type=”important”]Hit[/su_label], [su_label type=”success”]Wzmocnienie[/su_label], [su_label type=”warning”]Uzupełnienie[/su_label],[su_label type=”info”] Niewiadoma[/su_label], [su_label]Na przyszłość[/su_label].

 

Ze względu jednak na fakt, że wielu graczy nie mogliśmy jeszcze zobaczyć w akcji, albo dotychczasowe spotkania to wciąż za mało by wydać jednoznaczną opinię – niektóre kategorie połączyliśmy. Np. Joan Roman ze Śląska – Hiszpan to potencjalny materiał na gwiazdę Śląska i całej ligi, ale na razie to jednak spora niewiadoma. Dlatego jego cena to “Niewiadoma/Hit”.

[su_quote] W poszczególnych kolumnach – Imię i nazwisko zawodnika, narodowość, ostatni klub, wiek oraz kwota odstępnego.[/su_quote]

 

Transfery Zagłębia Lubin lato 2016

 

Filip Starzyński – Polak – Lokeren/Zagłębie – 25 – 675 tys. ? [su_label type=”important”]HIT[/su_label]

Martin Nespor – Czech – Sparta Praga – 26 – 300 tys. ? [su_label type=”success”]WZMOCNIENIE[/su_label]

Adam Buksa – Polak – Lechia Gdańsk – 20 – 100 tys. ? [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Daniel Dziwniel – Polak/Niemiec – St. Gallen – 23 – 100 tys. ? [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Sebastian Madera – Polak – Jagiellonia Białystok – 31 – bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Deimantas Petravičius – Litwin – Nottingham – 21 – bez kontraktu [su_label type=”info”]NIEWIADOMA[/su_label]

 

Transfery Śląska Wrocław lato 2016

 

Bence Mervo – Węgier – Sion/Śląsk – 21 – wypożyczenie [su_label type=”success”]WZMOCNIENIE[/su_label]

Ostoja Stjepanovic ? Macedończyk – AEL Limassol ? 31 ? bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Augusto ? Portugalczyk – US Créteil ? 28 ? bez kontraktu [su_label type=”success”]WZMOCNIENIE[/su_label]

Mario Engels ? Niemiec ? FSV Frankfurt ? 22 ? bez kontraktu [su_label type=”info”]NIEWIADOMA/WZMOCNIENIE[/su_label]

Filipe Goncalves ? Portugalczyk ? Moreirense ? 31 ? bez kontraktu [su_label type=”success”]WZMOCNIENIE[/su_label]

Dominik Budzyński ? Polak – Miedź Legnica ? 24 ? bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Lubos Kamenar ? Słowak – Spartak Trnava ? 29 ? bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Łukasz Madej ? Polak – Górnik Zabrze ? 34 ? bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Sito Riera – Hiszpania – Kairat Ałmaty ? 29 ? bez kontraktu [su_label type=”info”]NIEWIADOMA/HIT[/su_label]

Alvarinho ? Portugalczyk ? Jagiellonia ? 25 ? wypożyczenie [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Joan Roman ? Hiszpan ? Braga ? 23 – wypożyczenie [su_label type=”info”]NIEWIADOMA/HIT[/su_label]

 

Transfery Miedzi Legnica lato 2016

 

Paul Batin ? Rumun – Dinamo Bukareszt ? 29 ? bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE[/su_label]

Jakub Vojtus ? Słowak ? Cluj ? 22 ? bez kontraktu [su_label type=”info”]NIEWIADOMA[/su_label]

Jonathan de Amo ? Hiszpan – Celta Vigo B ? 26 ? bez kontraktu [su_label type=”info”]NIEWIADOMA/WZMOCNIENIE[/su_label]

Łukasz Sapela ? Polak – Zawisza Bydgoszcz ? 33 – bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Filip Karbowy ? Polak – Legia II ? 18 ? bez kontraktu [su_label]NA PRZYSZŁOŚĆ[/su_label]

Oscar Martin ? Hiszpan – La Roda CF ? 27 – bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE[/su_label]

Michał Bartkowiak ? Polak – Śląsk Wrocław ? 19 – bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE[/su_label]

Mariusz Rybicki ? Polak – Korona Kielce ? 23 ? wypożyczenie [su_label type=”info”]NIEWIADOMA/WZMOCNIENIE[/su_label]

 

Transfery Chrobrego Głogów lato 2016

 

Damian Kowalczyk ? Polak – Pogoń Szczecin ? 20 ? bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE[/su_label]

Kamil Szubertowski ? Polak – Lech Poznań II ? 20 ? bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Maciej Kona ? Polak – Zawisza Bydgoszcz ? 19 ? bez kontraktu [su_label]NA PRZYSZŁOŚĆ/WZMOCNIENIE[/su_label]

Maksymilian Rozwandowicz ? Polak – Lechia T. Maz. – 22 ? bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Karol Danielak ? Polak – Pogoń Szczecin ? 24 ? bez kontraktu [su_label type=”success”]WZMOCNIENIE[/su_label]

Seweryn Michalski ? Polak – GKS Bełchatów ? 21 – bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE[/su_label]

Marcel Gąsior ? Polak – Legia II ? 22 – bez kontraktu [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE[/su_label]

Sebastian Murawski ? Polak – Pogoń Szczecin ? 22 ? wypożyczenie [su_label type=”warning”]UZUPEŁNIENIE[/su_label]

Bartosz Kwiecień ? Polak – Korona Kielce ? 22 ? wypożyczenie [su_label type=”success”]WZMOCNIENIE[/su_label]

Sebastian Bonecki ? Polak – Zagłębie Lubin ? 21 – wypożyczenie [su_label type=”success”]WZMOCNIENIE[/su_label]

Chrobry

Wysoki napastnik zawodnikiem Chrobrego Głogów

Published

on

Adrian Szczutowski

Tuż przed startem rundy wiosennej w I lidze, Chrobry Głogów zakontraktował napastnika Adriana Szczutowskiego.

 

Kluczowy zawodnik Śląska przedłużył kontrakt. „Piszemy naprawdę fajną historię”

Adrian Szczutowski jest napastnikiem. Ma 23 lata i mierzy 195 cm. W rundzie jesiennej był zawodnikiem Wisły Płock, z którą związany był przez większą cześć kariery. W ostatnich latach reprezentował również barwy Stali Mielec, z którą zadebiutował w ekstraklasie i na tym poziomie rozegrał w sumie 10 spotkań, Stomilu Olsztyn (16/5) i Stali Stalowa Wola (6/0).

Nowy zawodnik podpisał kontrakt z głogowskim klubem do czerwca 2025 roku z opcją przedłużenia o kolejny rok.

 

Fot. Chrobry Głogów

 

Continue Reading

Śląsk

Zawodnik Śląska w Głogowie. Chrobry wypożyczył Szymona Lewkota

Published

on

Szymon Lewkot

Szymon Lewkot został wypożyczony ze Śląsk Wrocław do Chrobrego Głogów. 24-latek będzie grał w barwach I-ligowca do końca sezonu.

 

IV-ligowy Piast znów zmienił trenera. To już trzeci szkoleniowiec w sezonie

Szymon Lewkot, który może grać zarówno w pomocy jak i na obronie, rozegrał do tej pory 29 meczów w ekstraklasie. Nie miał jednak większych szans na granie w I drużynie Śląska w rundzie wiosennej, więc Śląsk zdecydował się na wypożyczenie 24-latka na zaplecze ekstraklasy.

 

Szymon, po powrocie z wypożyczenia do Górnika Łęczna, w obecnych rozgrywkach nie miał zbyt wielu okazji do gry. W ekstraklasie wystąpił w jednym spotkaniu. Częściej mogliśmy go oglądać na boisku w szeregach drugiego zespołu. Na trzecioligowych boiskach rozegrał sześć spotkań i zdobył jednego gola – informuje klubowa strona WKS-u.

Przypomnijmy, że po rundzie jesiennej Chrobry zajmuje 14. miejsce w tabeli I ligi.

 

Fot. Chrobry Głogów

 

Continue Reading

Chrobry

Dwóch zawodników pożegnało się z I-ligowcem

Published

on

Chrobry Głogów

Rafał Wolsztyński i Kamil Wojtyra rozstali się z I-ligowym Chrobrym Głogów.

 

Polską ekstraklasę zamienił na szkocką. Anglik wypożyczony

Rafał Wolsztyński trafił do Głogowa w połowie 2022 roku. Sezon 2022/23 zakończył na 33 rozegranych spotkaniach i 5 bramkach. W rundzie jesiennej bieżącego sezonu dołożył kolejnych 8 występów, w których zdobył 2 gole.

Kamil Wojtyra grał w barwach Chrobrego od sezonu 2022/23. Zaliczył w tym czasie 35 meczów, w których zdobył 7 bramek.

 

Fot. Chrobry Głogów

Continue Reading

Chrobry

Lider zatrzymany. Piąty mecz bez porażki I-ligowca z Głogowa

Published

on

Chrobry Głogów

W piątkowym meczu Fortuna 1 Ligi Chrobry Głogów bezbramkowo zremisował z liderem Odrą Opole. To piąty mecz bez porażki podopiecznych Piotra Plewni.

 

Trzech liderów, jedna drużyna wycofana. Tak sobie radzą spadkowicze z IV ligi

W sześciu pierwszych kolejkach I ligi Chrobry Głogów doznał czterech porażek. Mimo że był dopiero koniec sierpnia, dla wielu głogowianie wydawali się murowanym kandydatem do spadku. Wtedy jednak coś drgnęło. Podopieczni Piotra Plewni wygrali z GKS Tychy i od tego czasu nie doznali goryczy porażki.

 

Piątkowy (6 października), bezbramkowy remis z liderem Odrą Opole był już piątym meczem ze zdobytymi punktami. Co prawda aż trzy z nich zostały zremisowane, ale trzeba pamiętać, że rywalami Chrobrego były albo zespoły ze ścisłej czołówki, albo mocne ekipy z Krakowa i Gdyni.

 

Sytuacja głogowian, którzy z dziewięcioma punktami są w strefie spadkowej, wciąż jest trudna, ale o niebo lepsza od tej, z która mieliśmy do czynienia jeszcze niewiele ponad miesiąc temu.

 

Fot. Chrobry Głogów X/Twitter

Continue Reading

Chrobry

Gol nastolatka nie pomógł. Chrobry odpadł z drugoligowcem

Published

on

Chrobry Głogów przegrał w Puławach z Wisłą 1:3 i skończył udział w Pucharze Polski na I rundzie.

 

“Na zawsze w naszych sercach i pamięci”. Granit pamiętał o tragicznej rocznicy

Mecz I rundy Pucharu Polski z II-ligową Wisłą rozpoczął się dobrze dla głogowian, którzy wyszli na prowadzenie już w 4. min. po golu niespełna 18-letniego Szymona Bartlewicza. Chrobry długo kontrolował wydarzenia na boisku, niestety w II połowie do puławianie narzucili swoje warunki gry.

 

W 56. min. wyrównał Mateusz Klichowicz, a trzy minuty później ten sam zawodnik wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Od teraz to Chrobry był na musiku, ale nie tylko nie zdołał strzelić drugiego gola, ale pod koniec stracił trzeciego.

Głogowianie odpadli z pucharów i nie przedłużyli serii z ligi. Przypomnijmy, że po sześciu, kolejnych przegranych meczach ostatnio przełamali się i w trzech spotkaniach zdobyli 7 punktów.

Continue Reading

Chrobry

Wenezuelczyk na ratunek najgorszej obronie I ligi

Published

on

Jesus Paz

Lewy obrońca z Wenezueli, reprezentant kadry U23, Jesus Paz został nowym zawodnikiem Chrobrego Głogów.

 

Solidne wzmocnienie trzecioligowca na zakończenie okienka transferowego

Chrobry Głogów fatalnie rozpoczął nowy sezon w I lidze. Po sześciu meczach głogowianie mają zero punktów na koncie, 5 strzelonych goli i aż 20 straconych. Na finiszu okienka transferowego zakontraktowanego więc zawodnika z Wenezueli, który ma wzmocnić defensywę Chrobrego.

 

Jesus Paz w tym roku występował w klubie wenezuelskiej ekstraklasy (Liga FUTVE) – Rayo Zuliano, skąd został wypożyczony na rok do Głogowa. Chrobry w umowie zawarł jednak opcję prawa pierwokupu po tym okresie.

 

W najwyższej lidze swojego kraju rozegrał 49 spotkań, w tym 10 w tym roku. Pozostaje też zawodnikiem reprezentacji U23. Ostatni mecz w narodowych barwach rozegrał 15 czerwca przeciwko kadrze Maroka. Później, na przełomie lipca i sierpnia, został powołany do pierwszej reprezentacji Wenezueli na konsultacje dla zawodników z ligi krajowej.

 

Fot. Chrobry Głogów

Continue Reading

To się czyta