Transfery na Dolnym Śląsku. Oceniamy nowych zawodników

Letnie okienko transferowe za nami. Sporo się działo również na Dolnym Śląsku. Sprawdzamy, czy Zagłębie, Śląsk, Miedź i Chrobry byli królami transferowego polowania, czy raczej musieli zadowolić się “odpadami” z innych klubów (albo bez klubów).

 

Regions Cup 2007. Oto jak potoczyły się losy naszych mistrzów Europy

Szczerze mówiąc ten tekst powinien powstać za miesiąc lub dwa (będzie okazja do drugiej części), gdy zobaczymy w akcji większość nabytków naszych klubów z ekstraklasy i I ligi. Bo – przynajmniej na razie – wielu z nich to gracze anonimowi. Oczywiście nie jeśli chodzi o “nazwiska”, raczej o formę i przydatność dla drużyn, do których trafili.

 

Mimo tego utrudnienia pokusimy się dziś o podsumowanie okienka transferowego na Dolnym Śląsku. Przy okazji ważna uwaga – koniec okienka wcale nie oznacza, że już nikt nowy nie dojdzie do Zagłębia Lubin, Śląska Wrocław, Miedzi Legnica czy Chrobrego Głogów. Bo okienko dotyczy zawodników, którzy zmieniają pracodawcę, a nie tych, którzy nie mają ważnych kontraktów. A właśnie pozyskiwanie wolnych piłkarzy to domena naszych klubów. Wystarczy powiedzieć, że na 35 transferów dolnośląskich drużyn tylko 4 (!) były gotówkowe. I wszystkich dokonało Zagłębie Lubin. Reszta umów to zatrudnianie graczy bezrobotnych lub czasowe ich wypożyczanie.

 

Drużyna miesiąca w III lidze. Podsumowanie sierpnia 2016

Skoro już o Miedziowych mowa, to byli oni najmniej aktywni na rynku transferowym. Poszli  w jakość (przynajmniej w niektórych przypadkach), nie w ilość. W sumie pozyskali sześciu graczy – 3 na początku okna i trzech na finiszu. Zagłębie wydało na transfery ok. 5,2 mln zł, ale pamiętajmy, że lubinianie sprzedali również dwóch zawodników (Macieja Dąbrowskiego do Legii i Krzysztofa Piątka do Cracovii) za ok. 2,7 mln zł.

 

Największym sukcesem z pewnością było wykupienie Filipa Starzyńskiego z Lokeren. Spore nadzieje w Lubinie łączą również z Martinem Nesporem, który już pokazał się w naszej lidze. A w barwach Zagłębia może grać jeszcze lepiej niż swego czasu w Piaście Gliwice.

 

W Śląsku Wrocław spore zmiany. Wielu graczy odeszło, kilku doszło już na początku okna. Na kolejnych trzeba było czekać bardzo długo. Dlatego trudno dziś racjonalnie ocenić, czy będą to transferowe hity czy kity. Można przewidywać na podstawie pewnych przesłanek, a te podpowiadają, że tacy gracze Sito Riera czy Joan Roman, a być może również Mario Engels, mogą zawojować ekstraklasę. Na weryfikację będziemy jednak musieli trochę poczekać.

 

Ciekawych transferów dokonała w przerwie letniej Miedź Legnica. Wydawało się, że Paul Batin czy Oscar Martin, mogą być gwiazdami I ligi. Zaczęli nieźle, ale ich forma zamiast rosnąć ostatnio raczej opada. Dlatego potrzeba jeszcze trochę czasu z ocenami – czy to wzmocnienia czy tylko uzupełnienie składu.

 

Tymczasem w Chrobrym Głogów znów doszło do małej rewolucji kadrowej. Wielu graczy odeszło, latem trzeba było uzupełniać kadrę. Na początku wyglądało to bardzo źle, z czasem do ekipy Ireneusza Mamrota doszło kilku młodych, ale wartościowych zawodników. Widać to również na boisku. Głogowianie zaczęli fatalnie, ale w końcu zaczęli punktować, w czym spora zasługa również nowo pozyskanych zawodników.

 

 

Lato 2016: Transfery na Dolnym Śląsku

Poniżej oceniamy transfery dolnośląskich klubów w letnim okienku transferowym. Skala jest następująca – Hit, Wzmocnienie, Uzupełnienie, Niewiadoma, Na przyszłość.

 

Ze względu jednak na fakt, że wielu graczy nie mogliśmy jeszcze zobaczyć w akcji, albo dotychczasowe spotkania to wciąż za mało by wydać jednoznaczną opinię – niektóre kategorie połączyliśmy. Np. Joan Roman ze Śląska – Hiszpan to potencjalny materiał na gwiazdę Śląska i całej ligi, ale na razie to jednak spora niewiadoma. Dlatego jego cena to “Niewiadoma/Hit”.

W poszczególnych kolumnach – Imię i nazwisko zawodnika, narodowość, ostatni klub, wiek oraz kwota odstępnego.

 

Transfery Zagłębia Lubin lato 2016

 

Filip Starzyński – Polak – Lokeren/Zagłębie – 25 – 675 tys. € HIT

Martin Nespor – Czech – Sparta Praga – 26 – 300 tys. € WZMOCNIENIE

Adam Buksa – Polak – Lechia Gdańsk – 20 – 100 tys. € UZUPEŁNIENIE

Daniel Dziwniel – Polak/Niemiec – St. Gallen – 23 – 100 tys. € UZUPEŁNIENIE

Sebastian Madera – Polak – Jagiellonia Białystok – 31 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE

Deimantas Petravičius – Litwin – Nottingham – 21 – bez kontraktu NIEWIADOMA

 

Transfery Śląska Wrocław lato 2016

 

Bence Mervo – Węgier – Sion/Śląsk – 21 – wypożyczenie WZMOCNIENIE

Ostoja Stjepanovic – Macedończyk – AEL Limassol – 31 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE

Augusto – Portugalczyk – US Créteil – 28 – bez kontraktu WZMOCNIENIE

Mario Engels – Niemiec – FSV Frankfurt – 22 – bez kontraktu NIEWIADOMA/WZMOCNIENIE

Filipe Goncalves – Portugalczyk – Moreirense – 31 – bez kontraktu WZMOCNIENIE

Dominik Budzyński – Polak – Miedź Legnica – 24 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE

Lubos Kamenar – Słowak – Spartak Trnava – 29 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE

Łukasz Madej – Polak – Górnik Zabrze – 34 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE

Sito Riera – Hiszpania – Kairat Ałmaty – 29 – bez kontraktu NIEWIADOMA/HIT

Alvarinho – Portugalczyk – Jagiellonia – 25 – wypożyczenie UZUPEŁNIENIE

Joan Roman – Hiszpan – Braga – 23 – wypożyczenie NIEWIADOMA/HIT

 

Transfery Miedzi Legnica lato 2016

 

Paul Batin – Rumun – Dinamo Bukareszt – 29 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE

Jakub Vojtus – Słowak – Cluj – 22 – bez kontraktu NIEWIADOMA

Jonathan de Amo – Hiszpan – Celta Vigo B – 26 – bez kontraktu NIEWIADOMA/WZMOCNIENIE

Łukasz Sapela – Polak – Zawisza Bydgoszcz – 33 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE

Filip Karbowy – Polak – Legia II – 18 – bez kontraktu NA PRZYSZŁOŚĆ

Oscar Martin – Hiszpan – La Roda CF – 27 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE

Michał Bartkowiak – Polak – Śląsk Wrocław – 19 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE

Mariusz Rybicki – Polak – Korona Kielce – 23 – wypożyczenie NIEWIADOMA/WZMOCNIENIE

 

Transfery Chrobrego Głogów lato 2016

 

Damian Kowalczyk – Polak – Pogoń Szczecin – 20 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE

Kamil Szubertowski – Polak – Lech Poznań II – 20 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE

Maciej Kona – Polak – Zawisza Bydgoszcz – 19 – bez kontraktu NA PRZYSZŁOŚĆ/WZMOCNIENIE

Maksymilian Rozwandowicz – Polak – Lechia T. Maz. – 22 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE

Karol Danielak – Polak – Pogoń Szczecin – 24 – bez kontraktu WZMOCNIENIE

Seweryn Michalski – Polak – GKS Bełchatów – 21 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE

Marcel Gąsior – Polak – Legia II – 22 – bez kontraktu UZUPEŁNIENIE/WZMOCNIENIE

Sebastian Murawski – Polak – Pogoń Szczecin – 22 – wypożyczenie UZUPEŁNIENIE

Bartosz Kwiecień – Polak – Korona Kielce – 22 – wypożyczenie WZMOCNIENIE

Sebastian Bonecki – Polak – Zagłębie Lubin – 21 – wypożyczenie WZMOCNIENIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.