Connect with us

IV liga

Zmiany trenerów w Sadowicach i Wielkiej Lipie

Published

on

Jacek Opałka Polonia Wrocław

Jacek Opałka został nowym trenerem czwartoligowego Orła Sadowice. Zastąpił na tym stanowisku grającego trenera Adama Ratajczaka. Tymczasem z posadą trenera Sokoła Wielka Lipa pożegnał się Mirosław Drączkowski.

 

IV liga wschód: Foto-Higiena wraca na fotel lidera (8. KOLEJKA, WYNIKI, TABELA)

Zmiana na stanowisku trenera w Orle Sadowice to była konieczność. Beniaminek jest w tej chwili najgorszą drużyną w IV lidze, biorąc pod uwagę nie tylko grupę wschodnią, w której występuje, ale nawet obie grupy dolnośląskie. Dotychczasowy dorobek Orła – zero punktów i bilans bramek 4:29 – chluby z pewnością nie przynosi.

 

Dlatego zarząd klubu postanowił dokonać zmiany na stanowisko szkoleniowca. Grającego trenera Adama Ratajczaka, który pozostanie zawodnikiem ekipy z Sadowic, zastąpił Jacek Opałka.

 

DZPN będzie pozywał zadymiarzy? Są jednak wątpliwości

Jacek Opałka był ostatnio jednym z dwóch (razem z Mirosławem Drączkowskim, o którym poniżej) asystentów Grzegorza Kowalskiego, podczas turnieju kwalifikacyjnego UEFA Region’s Cup. Wcześniej prowadził m.in. Strzeliniankę, Polonię Wrocław, MKS Oława czy Stal Brzeg.

 

Czy teraz podoła wyciągnąć Orła z dna ligowej tabeli? Zobaczymy. Cel jest jeden – utrzymanie się w IV lidze. Pierwsza okazja do przełamania fatalnej passy już w sobotę (8 października, o godz. 16) w Jaworzynie Śląskiej, gdzie Karolina podejmie Orła.

 

Wieczorem okazało się, że to nie jedyna zmiana w IV lidze. Z funkcją trenera Sokoła Wielka Lipa pożegnał się  Mirosław Drączkowski, o czym jako pierwszy poinformował na facebooku… Andrzej Padewski, prezes DZPN.

Klubowa strona Sokoła później potwierdziła tę dymisję. Następcą Drączkowskiego został Marcin Foltyn.

 

Jedenastka z Wielkiej Lipy co prawda prezentuje się lepiej niż Orzeł, ale nie na miarę włodarzy klubu. Przypomnijmy, że Sokół zajął w minionym sezonie 2. miejsce w IV lidze i w bieżących rozgrywkach był uważany za jednego z faworytów. Początek rozgrywek był jednak kiepski. Po 8 meczach ma na koncie 8 punktów i zajmuje dopiero 12. miejsce w tabeli. W ostatniej kolejce Sokół przegrał w Gaci z liderem 0:1.
To trzecia i czwarta zmiana trenera w bieżącym sezonie w IV lidze, a druga w grupie wschodniej. Najpierw doszło do roszady w Lotniku Jeżów Sudecki, w grupie zachodniej IV ligi. Tam po rezygnacji Jerzego Szalińskiego, drużynę objął  Artur Milewski. Przed dwoma tygodniami do zmiany doszło w Nowej Rudzie, gdzie Tomasza Porosa zastąpił Przemysław Achrem.

[league_table 2920]

IV liga

Pierwsze trenerskie roszady u spadkowiczów z IV ligi

Published

on

Sezon w IV lidzie już za nami. Rozpoczęły się natomiast roszady na ławkach trenerskich, zwłaszcza w ekipach, które spadły do klasy okręgowej.

 

Zmiana trenera po spadku. Radosław Bella nowym szkoleniowcem Miedzi

Przygoda beniaminka ze Stolca w grupie wschodniej IV ligi zakończyła się po jednym sezonie. Wraz z jego końcem z ławką trenerską Skałek pożegnał się Piotr Kupiec, który spędził w klubie ponad 7 lat!

Piotrek trafił do naszego klubu w rundzie wiosennej sezonu 2015/2016, w którym to nasza drużyna występowała na poziomie wałbrzyskiej klasy A. Od tamtej pory, aż do ubiegłej soboty, nieprzerwanie reprezentował nasze barwy. Jako zawodnik zaliczył awans na poziom okręgowy, a już jako grający trener, wprowadził nasz zespół na poziom wojewódzki, co było historycznym wyczynem naszej małej piłkarskiej społeczności – czytamy na klubowym profilu na Facebooku.

Według fanpage’a „Co słychać w niższych ligach? – powiat kłodzki i ząbkowicki” nowym trenerem Skałek zostanie Arkadiusz Albrecht.

 

Tymczasem z Mewą Kunice, spadkowiczem z zachodniej grupy IV ligi, pożegnał się Jacek Terpiłowski, który zrezygnował z prowadzenia zespołu po ostatnim meczu ligowym.

Szkoleniowiec do Kunic trafił przed startem bieżącego sezonu. Wcześniej Terpiłowski z powodzeniem prowadził Albatrosa Jaśkowice – poinformował klub.

Continue Reading

DolZPN

Baraże o awans do III ligi. Pierwszy mecz Słowianin – Karkonosze już w środę

Published

on

W środę, 31 maja, odbędzie się pierwszy mecz barażowy o awans do III ligi między Słowianinem Wolibórz i Karkonoszami Jelenia Góra.

 

4LigaWschód. Lider i wicelider pokonani. Szalony mecz w Solnej dla Górnika

To już ostatni akord na boiskach IV ligi w wyjątkowym, bo ostatnim sezonie w formule dwóch grup. Właśnie mistrzowie obu grup – po raz ostatni – zagrają o awans do III ligi. W barażach zmierzą się Słowianin Wolibórz i Karkonosze Jelenia Góra. Pierwsze spotkanie odbędzie się na terenie mistrza wschodniej grupy, czyli w Wolborzu. Baraż zaplanowano na środę, 31 maja. Pierwszy gwizdek sędziego Sebastiana Tarnowskiego o godz. 17.

 

Jak poinformowali gospodarze, w związku z dużym zainteresowaniem meczem, kibice są proszeni o przybycie kilkadziesiąt minut wcześniej na stadion. – Służby porządkowe pomogą w zaparkowaniu samochodu oraz wejściu na trybuny. Przypominamy również, że spotkanie jest biletowane, a koszt wejściówki to 10 PLN – poinformował Słowianin na swoim facebookowym profilu.

 

Kibice, którzy nie będą mogli pojawić się na obiekcie, będą mogli obejrzeć baraż na kanale Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na youtube.

Rewanż odbędzie się w sobotę, 3 czerwca, w Jeleniej Górze. Początek również o godz. 17. Drugie spotkanie barażowe ma poprowadzić jeden z najlepszych polskich arbitrów – Damian Sylwestrzak.

Continue Reading

IV liga

BKS Bolesławiec zostaje w IV lidze. Hat-trick i 53 gole Skolimowskiego

Published

on

30. kolejka IV ligi zachód. BKS Bolesławiec zostaje w IV lidze. Hat-trickami sezon zasadniczy kończą Łukasz Skolimowski i Mateusz Baszak, dwaj najlepsi strzelcy w IV lidze. 

 

Słowianin mistrzem grupy wschodniej IV ligi. Piast Nowa Ruda utrzymał się w lidze

Ostania niewiadoma w zachodniej grupie IV ligi rozstrzygnięta. O ostatnie miejsce dające utrzymanie walczyły BKS Bolesławiec i Odra Ścinawa. Przed ostatnią kolejką bolesławianie mieli dwa punkty przewagi i żeby być pewnymi utrzymania, musieli wygrać w Gryfowie Śląskim.

Z kolei Odra Ścinawa musiała pokonać Apis Jędrzychowice i liczyć, że BKS nie zdobędzie kompletu punktów. Bolesławianie prowadzili z Gryfowem 2:0 po dwóch trafieniach Gabriela Piotrowskiego, ale w 70 min. gospodarze zdobyli bramkę kontaktową.

 

W tym czasie Odra rozprawiała się z Apisem i ostatecznie wysoko wygrywała 6:1. BKS jednak dowiózł prowadzenie do końca i to zespół z Bolesławca zagra w przyszłym sezonie w IV lidze, a ze Ścinawy – spada do klasy okręgowej.

Tymczasem w Środzie Śląskiej Polonia pokonała Mewę Kunice 4;1, a hat-tricka ustrzelił Łukasz Skolimowski. Napastnik średzian został królem strzelców IV ligi z 53 golami na koncie!

 

Sezon zasadniczy z hat-trickiem na koncie zakończył również Mateusz Baszak, drugi strzelec w IV lidze. Karkonosze wygrały z Granitem Roztoka 8:0, a w środę i sobotę czeka je dwumecz barażowy o awans do III ligi ze Słowianinem Wolibórz.

 

Wyniki 30. kolejki

 • Iskra Kochlice – Prochowiczanka Prochowice 3:3
 • Sokół Jerzmanowa – Górnik Złotoryja 2:7
 • Karkonosze Jelenia Góra – Granit Roztoka 8:0
 • Gryf Gryfów Śląski – BKS Bolesławiec 1:2
 • Polonia Środa Śląska – Mewa Kunice 4:1
 • Odra Ścinawa – Apis Jędrzychowice 6:1
 • AKS Strzegom – Sparta Grębocice 7:1
 • Jaworzanka Jawor – Łużyce Lubań 2:5
Continue Reading

IV liga

Słowianin mistrzem grupy wschodniej IV ligi. Piast Nowa Ruda utrzymał się w lidze

Published

on

30. kolejka IV ligi wschodniej. Słowianin mistrzem grupy, Piast Nowa Ruda ostatnim bezpiecznym zespołem.

 

Terminarz sezonu 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi na Dolnym Śląsku?

W ostatniej kolejce wschodniej grupy IV ligi poznaliśmy dwa ostatnie, ale kluczowe rozstrzygnięcia. Nie było niespodzianki w walce o mistrzostwo – Słowianin Wolibórz bez problemów pokonał Skałki Stolec 6:0 i przypieczętował wywalczenie prawa gry w barażach o awans do III ligi.

 

Co ciekawe, nawet porażka dałaby gościom 1. miejsce w tabeli, bowiem druga Lechia Dzierżoniów uległa Baryczy Sułów 0:1. Podopieczni Janusza Kudyby zostali… mistrzem rundy wiosennej, ale spadają do okręgówki. Ostatnie bezpieczne miejsce w tabeli zajął bowiem Piast Nowa Ruda, który wygrał w Żmigrodzie z Piastem 2:0. To oznacza, że noworudzianie utrzymali się, a Barycz… żegna się z ligą, no chyba że z III ligi spadnie jedna dolnośląska drużyna, wtedy sułowianie zostaliby w IV lidze. Niestety, szanse na to są bardzo małe.

 

Barycz zrobiła wszystko co mogła, by się utrzymać, czego nie można powiedzieć o Galakticos Solna i Orle Ząbkowice Śl., które przegrały swoje ostatnie mecze odpowiednio z Moto-Jelczem Oława i Górnikiem Wałbrzych.

 

fot. Słowianin Wolibórz facebook

 

Wyniki 30. kolejki 

 • Piast Żmigród – Piast Nowa Ruda 0:2
 • Polonia-Stal Świdnica – Polonia Trzebnica 3:2
 • Orzeł Ząbkowice Śląskie – Górnik Wałbrzych 2:3
 • Bielawianka Bielawa – Sokół Marcinkowice 0:3
 • Lechia Dzierżoniów – Barycz Sułów 0:1
 • Zamek Kamieniec Ząbkowicki – Foto-Higiena Gać 2:3
 • Galakticos Solna – Moto Jelcz Oława 1:4
 • Skałki Stolec – Słowianin Wolibórz 0:6
Continue Reading

IV liga

Terminarz sezonu 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi na Dolnym Śląsku?

Published

on

terminarz sezonu 2021/22

Znamy ramowy terminarz rozgrywek na Dolnym Śląsku w sezonie 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi? Sprawdźcie.

 

Ostatnia kolejka IV ligi. Oto możliwe warianty – kto spadnie, a kto się utrzyma?

Znamy ramowy terminarz rozgrywek od IV ligi do B klasy, a także okręgowego Pucharu Polski, w sezonie 2023/24. Ramowy, czyli wyznaczone zostały na razie daty poszczególnych kolejek. 

 

IV liga, która będzie liczyła 18 zespołów, wystartuje najszybciej – w sobotę, 12 sierpnia. Większość kolejnych lig zainauguruje rozgrywki we wtorek, 15 sierpnia. Runda jesienna zakończy się 25/26 listopada (IV liga), a w innych klasach – 18/19 listopada. Pierwsza wiosenna kolejka zaplanowana jest na 9 marca (IV liga), a tydzień później zmagania zaczną inne klasy rozgrywkowe. Koniec sezonu zaplanowano na 22/23 czerwca 2024.

 

Oto daty rozpoczęcia sezonu w poszczególnych klasach rozgrywkowych:

12 sierpnia 2023

 • IV liga 

 

15 sierpnia 2023

 • Okręgówka Wrocław
 • Okręgówka Legnica
 • Okręgówka Wałbrzych
 • Okręgówka Jelenia Góra
 • A klasa – wszystkie grupy
 • B klasa – grupy 16-zespołowe

 

27 sierpnia 2023

 • B klasa – grupy 14-zespołowe
 • C klasa – grupy 14-zespołowe

 

3 września 2023

 • B klasa – grupy 12-zespołowe
 • C klasa – grupy 12-zespołowe

 

Okręgowy Puchar Polski

 • 9 sierpnia – 1/32 finału PP
 • 30 sierpnia – 1/16 finału PP
 • 13 września – 1/8 finału PP
 • 27 września – 1/4 finału PP

 

Continue Reading

IV liga

Ostatnia kolejka IV ligi. Oto możliwe warianty – kto spadnie, a kto się utrzyma?

Published

on

Przed nami ostatnia kolejka IV ligi. Na zachodzie dwie drużyny walczą o utrzymanie, a na wschodzie aż cztery. Oto możliwe warianty układu tabeli. Kto wtedy spadnie, a kto się utrzyma? 

 

Zadyma w Masłowie. Policja zatrzymała czterech agresorów

W sobotę (27 maja) odbędzie się ostatnia kolejka IV ligi. Wtedy poznamy mistrza grupy wschodniej, ale przede wszystkim drużyny, które (prawdopodobnie) pożegnają się z ligą. Piszę prawdopodobnie, bowiem do czasu ostatecznych rozstrzygnięć w III lidze, możliwe są również przesunięcia w IV lidze.

Niestety, sytuacja Miedzi II Legnica i Chrobrego II Głogów jest fatalna i właściwie już tylko cud mógłby uratować którąś z tych drużyn przed spadkiem. Wszystko więc wskazuje na to, że z IV ligą pożegna się 19 zespołów – 9 z jednej grupy i 8 z drugiej. I dla takiego wariantu będą poniższe symulacje.

 

Baraż o utrzymanie

Obecnie 7. miejsce w grupie zachodniej zajmuje BKS Bolesławiec, który ma 49 punktów, a we wschodniej Galakticos Solna – 46 punktów (tyle samo ma 8. Barycz Sułów i 9. Orzeł Ząbkowice Śl.). Oznacza to, że żaden zespół ze wschodu nie może już utrzymać się z miejsca siódmego. Może natomiast zdarzyć się, że będzie… baraż o utrzymanie się. Stanie się tak, gdyby drużyny na 7. miejscach w obu grupach miały tyle samo – czyli 49 – punktów.

By jednak mogło dojść do takiej sytuacji BKS musiałby przegrać w Gryfowie Śląskim, a Odra Ścinawa nie mogłaby wygrać u siebie z Apisem Jędrzychowice. Z kolei na wschodzie musiałaby wygrać przynajmniej jedna drużyn, która ma obecnie 46 punktów.

 

Grupa zachodnia

Na zachodzie sytuacje jest znacznie bardziej klarowna. O utrzymanie z 7. miejsca walczą BKS i Odra, które w tabeli dzielą 2 punkty. Bolesławianie muszą wygrać, by się utrzymać, bo mają gorszy bilans meczów bezpośrednich. To oznacza, że gdyby BKS zremisował, a Odra wygrała – utrzymają się ścinawianie.

Odra, by liczyć na pozostanie w lidze musi wygrać i liczyć, że bolesławianie nie wygrają.

 

Grupa wschodnia

Sytuacja w grupie wschodniej jest znaczniej bardziej skomplikowana. Tutaj ostatnim bezpiecznym jest 6. miejsce, a walczą o nie aż cztery drużyny (przy szczęśliwym układzie druga może zagrać w barażu).

6. Piast Nowa Ruda 47 pkt.

7. Galakticos Solna 46 pkt.

8. Barycz Sułów 46 pkt.

9. Orzeł Ząbkowice Śląskie 46 pkt.

 

 • Piast Żmigród – Piast Nowa Ruda
 • Orzeł Ząbkowice Śląskie – Górnik Wałbrzych
 • Lechia Dzierżoniów – Barycz Sułów
 • Galakticos Solna – Moto Jelcz Oława

 

Wszystko w swoich rękach ma Piast Nowa Ruda, który ma jednak ciężki wyjazd do Żmigrodu. Piast co prawda stracił szanse na wygranie grupy, ale z pewnością powalczy o pełną pulę.

Równie trudny wyjazd czeka Barycz Sułów, która zagra w Dzierżoniowie. Lechia ma jeszcze szanse na wyprzedzenie lidera z Woliborza, choć będzie o to bardzo ciężko. Podopieczni Janusza Kudyby są jednak najlepszą drużyną w rundzie wiosennej i są w stanie powalczyć o wygraną nawet w Pieszycach.

Galakticos Solna i Orzeł Ząbkowice Śl. zagrają u siebie. Teoretycznie mają, zwłaszcza ząbkowiczanie, łatwiejszych rywali, ale nie mogą pozwolić sobie na potknięcie, by myśleć o utrzymaniu w lidze.

 

Warianty małych tabel

Bardzo prawdopodobne jest to, że o pozostaniu w lidze i spadkach do okręgówki zdecyduje mała tabela (oczywiście, jeśli swojego meczu nie wygra Piast Nowa Ruda). Potencjalnych kombinacji jest bardzo dużo.

Sprawdźmy najpierw mecze bezpośrednie, gdy dwie drużyny miały tyle samo punktów:

 • Piast ma lepszy bilans od Baryczy i Galakticos, ale gorszy od Orła.
 • Galakticos mają lepszy bilans od Baryczy i Orła, ale gorszy od Piasta
 • Barycz ma lepszy bilans od Orła, ale gorszy od Piasta i Galakticos
 • Orzeł ma lepszy bilans od Piasta, ale gorszy od Baryczy i Galakticos

 

Małe tabele z trzema drużynami 

 • Z grupy drużyn: Galakticos, Barycz i Orzeł utrzyma się zespół z Solnej
 • Z grupy drużyn: Piast, Barycz i Orzeł utrzyma się zespół z Nowej Rudy
 • Z grupy drużyn: Piast, Galakticos i Orzeł utrzyma się zespół z Nowej Rudy
 • Z grupy drużyn: Piast, Galakticos i Barycz utrzyma się zespół z Nowej Rudy

 

Mała tabela z czterema drużynami

 • Gdyby cztery drużyny miały tyle samo punktów, to utrzyma się Piast Nowa Ruda
Continue Reading

To się czyta