Co z niższymi ligami? Ostateczne decyzje coraz bliżej

Zakończenie sezonu z awansami i bez spadków – to najbardziej prawdopodobny scenariusz dla niższych lig. Ale jest jeszcze trochę niewiadomych. 

 

Zmiany w przepisach gry od sezonu 2020/21. Sprawdź

W czwartek w siedzibie PZPN w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów wszystkich wojewódzkich związków piłki nożnej. Podczas niego mają zapaść decyzje dotyczące bieżącego sezonu w niższych ligach, konkretnie od III ligi w dół.

 

Przypomnijmy, że każdy wojewódzki ZPN może sam zdecydować o tym, w jaki sposób zakończyć sezon. Prezes PZPN Zbigniew Boniek nie raz powtarzał, że zaakceptuje każdą decyzję regionów. Szefowie ZPN-ów umówili się jednak, że chcą ogłosić wspólną decyzję dla wszystkich związków.

 

Jeszcze niedawno wydawało się, że w sytuacji gdy sezon zostanie przedwcześnie zakończony, to będą obowiązywały tabele po ostatniej rozegranej kolejce i na tej podstawie będą awanse do wyższych lig, ale nie będzie spadków. To wciąż najbardziej prawdopodobne rozwiązanie, choć niekoniecznie stuprocentowo pewne.

 

Jak pisze portal przegladsportowy.pl, na Mazowszu na 32 czwartoligowców takie rozwiązanie popierają zaledwie cztery kluby. Reszta chciałaby anulowania sezonu i rozpoczęcie go w takim samym składzie, jak bieżący sezon. Czy taki wariant mógłby zostać przeforsowany na spotkaniu szefów ZPN-ów? Albo wariant z awansami i spadkami?

 

W ligach od IV w dół wydaje się to mało prawdopodobne. W przypadku III ligi chyba można się spodziewać jeszcze różnych scenariuszy. Awanse bez spadków na tym szczeblu oznaczają, że w przyszłym sezonie np. w 3 grupie III ligi grałoby 21 zespołów. Pamiętajmy, że II liga ma dokończyć rozgrywki, a to oznacza, że mogliby być jeszcze spadkowicze z II ligi (nawet bez spadkowiczów w terminarzu znalazłyby się 42. kolejki).

 

Pamiętajmy, że od sezonu 2020/21 wszystkie III ligi będą prowadzone centralnie przez PZPN. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby piłkarska centrala nie paliła się do organizowania tak rozbudowanych rozgrywek.

 

Co ciekawe, z ankiety przeprowadzonej przez portal regiowyniki.pl wśród zespołów IV grupy III ligi, aż 13 opowiedziało się kontynuowaniem rozgrywek. Czy to może oznaczać, że w III lidze sezon jeszcze nie zostanie zakończony, a kluby poczekają jeszcze „na lepsze czasy” by móc go dograć? Przypomnijmy, że sezon może być dogrywany do 19 lipca. Z drugiej jednak strony na dziś nie ma zgody na wznowienie rozgrywek na tym szczeblu ze strony władz państwowych.

 

Czwartek będzie z pewnością ważnym dniem dla niższych lig, choć nie musi być to dzień ostateczny. We wtorek, 12 maja zbiera się zarząd PZPN-u i niewykluczone, że to właśnie wtedy zapadną ostateczne decyzje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *