Te kluby rządzą w sieci (RANKING KLUBÓW W INTERNECIE)

Jak sobie radzą dolnośląskie kluby w internecie? Jak wyglądają ich strony , a jak funkcjonują w social mediach? Blog dolfutbol.pl sprawdził, które kluby rządzą w sieci, a które sobie zupełnie z tym nie radzą. Oto ranking DOLNOŚLĄSKIE KLUBY W INTERNECIE cz. I, która obejmuje zespoły od ekstraklasy do klasy okręgowej.

 

Cztery jedenastki z Dolnego Śląska. Która najmocniejsza?

Jak cię nie ma fejsie, to nie istniejesz – to stwierdzenie popularne wśród młodzieży. Czy można je odnieść również do klubów piłkarskich? Z pewnością byłoby to hasło idące zbyt daleko. Jak bowiem sprawdziliśmy, wiele z nich w sieci nie ma w ogóle, bądź istnieje w bardzo ograniczonym zakresie, a na boisku radzi sobie całkiem dobrze. Więc można… Pytanie tylko – czy nie szkoda? Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy posiadanie strony internetowej i kont na portalach społecznościowych nigdy nie było tak proste.

 

O tym, że posiadanie fajnej strony klubowej, profilu na facebooku, twitterze, youtubie (i innych) to obowiązek każdego profesjonalnego klubu, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. I większość radzi sobie z tym lepiej lub gorzej. Oczywiście im wyższa liga tym lepiej, choć już na poziomie III ligi (aż trudno w to uwierzyć!) oraz IV ligi nie brakuje klubów, gdzie działalność w sieci leży zupełnie.

 

RANKING KLUBÓW W INTERNECIE

Trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie, dlaczego tak się dzieje. Zwłaszcza w przypadku drużyn, które dobrze sobie radzą organizacyjnie i sportowo. W końcu założenie i prowadzenie strony internetowej to nie jest wielką filozofią, ani nie generuje ogromnych kosztów. Tym bardziej, że istnieje platforma (futbolowo.pl), gdzie jest to darmowe i mocno uproszczone. Pozostają więc chęci i trochę samozaparcia.

 

I być może właśnie tego ostatniego brakuje. Okazuje się bowiem, że wiele stron na futbolowo.pl powstało, ale po jakimś czasie przestawały być aktualizowane. Podobnie dzieje się bardzo często również z fanpage’ami.

 

Bez względu na to, jakie są przyczyny braku strony lub prowadzenie jej w kiepski sposób, takie zachowanie dziwi. Zwłaszcza na poziomie III lub IV ligi, ale także w okręgówce. Jak bowiem włodarze tych klubów chcą np. pozyskać sponsorów, gdy nie mogą im zaproponować najprostszej rzeczy w zamian – loga z linkiem do strony sponsora czy tekstu o nim na stronie klubowej czy fanpage’u.

 

Tym bardziej cieszy, że w regionie nie brakuje stron, które można z czystym sumieniem polecić zarówno kibicom, jak i sponsorom. Sprawdziliśmy, które z nich rządzą w sieci.

 

W kolejnych częściach rankingu sprawdzimy, jak sobie z tym tematem radzą kluby w niższych liga piłkarskich

 

Jak powstał ranking Dolnośląskie Kluby w Internecie? Ocenialiśmy strony klubowe oraz działalność klubów w social mediach (facebook, twitter, youtube i inne, jeśli były).

Strony były oceniane w czterech kategoriach, kolejne punkty przyznawane były za jakość i częstotliwość wpisów w SM:

  • informacje/aktualizacja: 1 – 10 pkt.
  • szata graficzna: 1 – 5 pkt.
  • funkcjonalność/zawartość: 1 – 7 pkt.
  • struktura/nawigacja: 1 – 4 pkt.
  • facebook: 1 – 4 pkt.
  • twitter: 1 – 2 pkt.
  • youtube: 1 – 2 pkt.

Maksymalnie można było uzyskać 34 punkty. Jak widać, premiowana była przede wszystkim aktualność oraz zawartość stron, nieco mniej (choć także) ich szata graficzna i nawigacja. Podobnie było w przypadku facebooka (większość klubów tylko na tym portalu społecznościowym prowadzi jakieś działania).

RANKING KLUBÓW W INTERNECIE – ZOBACZ NA NASTĘPNEJ STRONIE

3 thoughts on “Te kluby rządzą w sieci (RANKING KLUBÓW W INTERNECIE)

    1. Pierwsze zestawienie dotyczy zespołów do okręgówki włącznie. Oczywiście planuję zrobić podobne na temat A i B klasy, niestety to bardzo czasochłonne jest, więc powstanie później. Ale na 99 procent powstanie 😉

  1. Porownujac strone Chrobrego i Miedźi to strona Miedzi jest bardziej rozbudowana wiec dziwie sie ze Chrobrego strona jest wyzej oceniona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *