Te kluby rządzą w sieci (RANKING KLUBÓW W INTERNECIE)

Jak sobie radzą dolnośląskie kluby w internecie? Jak wyglądają ich strony , a jak funkcjonują w social mediach? Blog dolfutbol.pl sprawdził, które kluby rządzą w sieci, a które sobie zupełnie z tym nie radzą. Oto ranking DOLNOŚLĄSKIE KLUBY W INTERNECIE cz. I, która obejmuje zespoły od ekstraklasy do klasy okręgowej.

 

Cztery jedenastki z Dolnego Śląska. Która najmocniejsza?

Jak cię nie ma fejsie, to nie istniejesz – to stwierdzenie popularne wśród młodzieży. Czy można je odnieść również do klubów piłkarskich? Z pewnością byłoby to hasło idące zbyt daleko. Jak bowiem sprawdziliśmy, wiele z nich w sieci nie ma w ogóle, bądź istnieje w bardzo ograniczonym zakresie, a na boisku radzi sobie całkiem dobrze. Więc można… Pytanie tylko – czy nie szkoda? Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy posiadanie strony internetowej i kont na portalach społecznościowych nigdy nie było tak proste.

 

O tym, że posiadanie fajnej strony klubowej, profilu na facebooku, twitterze, youtubie (i innych) to obowiązek każdego profesjonalnego klubu, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. I większość radzi sobie z tym lepiej lub gorzej. Oczywiście im wyższa liga tym lepiej, choć już na poziomie III ligi (aż trudno w to uwierzyć!) oraz IV ligi nie brakuje klubów, gdzie działalność w sieci leży zupełnie.

 

RANKING KLUBÓW W INTERNECIE

Trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie, dlaczego tak się dzieje. Zwłaszcza w przypadku drużyn, które dobrze sobie radzą organizacyjnie i sportowo. W końcu założenie i prowadzenie strony internetowej to nie jest wielką filozofią, ani nie generuje ogromnych kosztów. Tym bardziej, że istnieje platforma (futbolowo.pl), gdzie jest to darmowe i mocno uproszczone. Pozostają więc chęci i trochę samozaparcia.

 

I być może właśnie tego ostatniego brakuje. Okazuje się bowiem, że wiele stron na futbolowo.pl powstało, ale po jakimś czasie przestawały być aktualizowane. Podobnie dzieje się bardzo często również z fanpage’ami.

 

Bez względu na to, jakie są przyczyny braku strony lub prowadzenie jej w kiepski sposób, takie zachowanie dziwi. Zwłaszcza na poziomie III lub IV ligi, ale także w okręgówce. Jak bowiem włodarze tych klubów chcą np. pozyskać sponsorów, gdy nie mogą im zaproponować najprostszej rzeczy w zamian – loga z linkiem do strony sponsora czy tekstu o nim na stronie klubowej czy fanpage’u.

 

Tym bardziej cieszy, że w regionie nie brakuje stron, które można z czystym sumieniem polecić zarówno kibicom, jak i sponsorom. Sprawdziliśmy, które z nich rządzą w sieci.

 

W kolejnych częściach rankingu sprawdzimy, jak sobie z tym tematem radzą kluby w niższych liga piłkarskich

 

Jak powstał ranking Dolnośląskie Kluby w Internecie? Ocenialiśmy strony klubowe oraz działalność klubów w social mediach (facebook, twitter, youtube i inne, jeśli były).

Strony były oceniane w czterech kategoriach, kolejne punkty przyznawane były za jakość i częstotliwość wpisów w SM:

  • informacje/aktualizacja: 1 – 10 pkt.
  • szata graficzna: 1 – 5 pkt.
  • funkcjonalność/zawartość: 1 – 7 pkt.
  • struktura/nawigacja: 1 – 4 pkt.
  • facebook: 1 – 4 pkt.
  • twitter: 1 – 2 pkt.
  • youtube: 1 – 2 pkt.

Maksymalnie można było uzyskać 34 punkty. Jak widać, premiowana była przede wszystkim aktualność oraz zawartość stron, nieco mniej (choć także) ich szata graficzna i nawigacja. Podobnie było w przypadku facebooka (większość klubów tylko na tym portalu społecznościowym prowadzi jakieś działania).

RANKING KLUBÓW W INTERNECIE – ZOBACZ NA NASTĘPNEJ STRONIE

3 thoughts on “Te kluby rządzą w sieci (RANKING KLUBÓW W INTERNECIE)

    1. Pierwsze zestawienie dotyczy zespołów do okręgówki włącznie. Oczywiście planuję zrobić podobne na temat A i B klasy, niestety to bardzo czasochłonne jest, więc powstanie później. Ale na 99 procent powstanie 😉

  1. Porownujac strone Chrobrego i Miedźi to strona Miedzi jest bardziej rozbudowana wiec dziwie sie ze Chrobrego strona jest wyzej oceniona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *