Awanse i spadki 2019/20. Gdyby sezon skończył się dziś… [III LIGA – OKRĘGÓWKA]

Koniec rundy jesiennej to dobra okazja do przypomnienia zasady awansów i spadków w sezonie 2019/20. Przy okazji zaprezentuję symulację, co by się działo, gdyby to teraz zakończył się sezon.

 

Piast Żerniki ma nowego trenera. Tęsiorowski zmienia Kowalczyka

Jak już zapewne pamiętacie, o tym, ile drużyn spada z poszczególnych lig w naszym regionie, decydują nie tylko zapisy zawarte w regulaminie rozgrywek. Równie ważna jest ilość drużyn spadających z II ligi do III ligi. W bieżącym sezonie w II lidze „mamy” trzy drużyny – GKS Katowice, Górnik Polkowice i Skrę Częstochowa. Gieksa powinna walczyć o awans do I ligi. Beniaminek z Polkowic zajmuje 12. miejsce, ale ma tylko dwa punkty przewagi nad strefą spadkową. Z kolei Skra jest w tej chwili pod kreską, z dwoma punktami do strefy bezpiecznej. Realnie patrząc obie te drużyny będą walczyć o ligowy byt, choć na dziś spadkowiczem byłby tylko klub z Częstochowy.

 

Do II ligi awansuje mistrz 3. grupy III ligi. Obecnie jest to Śląsk II Wrocław, który o 6 punktów wyprzedza Ruch Chorzów i Polonię Bytom. Oba zasłużone śląskie kluby będą jednak robiły wiele, by wrocławian wyprzedzić.

 

Wyższe kary za agresję na boisku. Ale tylko tę wymierzoną w sędziów

Zgodnie z regulaminem z 3. grupy III ligi spadną 3 zespoły. Zapis ten będzie miał zastosowanie jednak tylko wtedy, jeśli z II ligi nie spadnie żadna drużyna do 3. grupy III ligi. Jeśli będzie jeden spadkowicz z II ligi, to z III ligi spadną 4 ekipy, a jeśli z II ligi spadną 2 drużyny, to III ligę opuści 5 zespołów, itd.

 

Gdyby więc sezon skończył się już dziś, to z III ligi spadałby cztery zespoły. Niestety, na dziś w tym gronie byłyby aż trzy nasze kluby – Zagłębie II Lubin, Piast Żmigród oraz Miedź II Legnica.

 

Awans do III ligi uzyska zespół, który wygra barażowy dwumecz rozegrany między mistrzami dwóch grup IV ligi. Na dziś byłby to więc drużyny AKS-u Strzegom i Polonii-Stali Świdnica. Pamiętajmy jednak, że walka o 1. miejsce w poszczególnych grupach będzie trwała zapewne do końca rozgrywek.

 

Z IV ligi natomiast (z każdej grupy) do klasy okręgowej przynależnej terytorialnie spadną cztery zespoły, które na koniec sezonu 2019/20 zajmą odpowiednio 16, 15, 14, 13. miejsce w końcowej tabeli. Niestety, powyższe zapisy regulaminu będą miały zastosowanie wtedy, jeśli z III ligi spadnie jeden dolnośląski zespół. Gdyby spełnił się czarny scenariusz, i spadkowiczów byłoby trzech, to z każdej grupy IV ligi zdegradowanych zostanie po pięć ekip – z miejsc 12 – 16.

 

Na dziś byłby to:

Zachód: Orla Wąsosz, Lotnik Jeżów Sudecki, Gryf Gryfów Śląski, Stal Chocianów i Prochowiczanka Prochowice.

Wschód: Orzeł Ząbkowice Śląskie, Polonia Trzebnica, Orzeł Prusice, Pogoń Pieszyce i LKS Bystrzyca Górna.

 

Pamiętajmy, że nie można wykluczyć odwrotnej sytuacji, że żaden klub z Dolnego Śląska nie spadnie z III ligi (tak było w sezonie 2017/18). W takiej, bardzo optymistycznej sytuacji, utrzymała by się drużyna z 13. miejsca z IV ligi – z lepszym współczynnikiem na koniec sezonu. Dziś byłaby to Lotnik Jeżów Sudecki.

 

Awans do IV ligi uzyskają drużyny z 1. i 2. miejsca w każdej z okręgówek. Po jesieni byłby to: Leśnik Osiecznica, Victoria Ruszów, Mewa Kunice, Konfeks Legnica, Nysa Kłodzko, Orzeł Lubawka, MKP Wołów i Mechanik Brzezina.

 

Drużyny, które zajmą cztery ostatnie miejsca w każdej klasie okręgowej, spadną do odpowiednich klas A. Trzeba jednak pamiętać, że liczba może być większa w zależności od ilości drużyn, które spadną z IV lig do poszczególnych grup okręgówki.

 

Na dziś, biorąc pod uwagę potencjalnych spadkowiczów z IV ligi (po pięciu w każdej grupie), z poszczególnych klas okręgowych spadłyby:

Jelenia Góra – 4 spadkowiczów: Olimpia Kamienna Góra, Nysa Zgorzelec, Lechia Piechowice oraz Stella Lubomierz (wycofała się z rozgrywek, spadek do klasy B);

Legnica – 5 spadkowiczów: Gwardia Białołęka, Przyszłość Prusice, Pogoń Góra, Zamet Przemków i Huta Przemków (wycofała się z rozgrywek i połączyła z Zametem);

Wałbrzych – 5 spadkowiczów: Zamek Kamieniec Ząbkowicki, Sparta Ziębice, Płomień Makowice, Skałki Stolec i Victoria Tuszyn (wycofała się z rozgrywek, spadek do klasy B)

Wrocław – 4 spadkowiczów: Parasol Wrocław, KS Żórawina, GKS Kobierzyce i Energetyk Siechnice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *