Rumunia ? Polska, czyli mecz prawdy drużyny Nawałki (3 PYTANIA O KADRĘ)

Mecz Rumunia ? Polska zakończy tegoroczne zmagania w grupie E eliminacji do mistrzostw świata Rosja 2018. To ważny mecz dla układu tabeli, który da również odpowiedzi na kilka pytań – w tym najważniejsze – ile zostało z ćwierćfinalisty Euro 2016.

 

Afera alkoholowa w kadrze. Sprawa zamknięta, ale…

Meczem Rumunia – Polska, biało-czerwoni zakończą walkę o punkty w 2016 roku. Oczywiście spotkanie w Bukareszcie o nim jeszcze nie przesądzi, ale jest bardzo ważne dla układu tabeli oraz pozycji wyjściowej przed decydująca batalią o przepustki na mundial. Da również odpowiedź na kilka kluczowych pytań, m.in. ile zostało nam z ćwierćfinalisty Euro?

 

Po raz pierwszy bowiem od mistrzostw we Francji kibice przed meczem mogą mieć spore obawy co do postawy biało-czerwonych. Bowiem przez ostatnie miesiące sporo się zmieniło…

 

Kto w Rumunii zastąpi Arkadiusza Milika?

Udane Euro oraz rekordowa ilość i wysokość transferów z udziałem polskich piłkarzy dawały podstawy do tego, by mówić o pokoleniu i drużynie, jakiej dawno nie mieliśmy. Ponadto atmosfera jaka wytworzyła się wokół kadry ? z jednej strony dopracowany do perfekcji marketing i PR związku, z drugiej bezkrytyczne podejście dużej części mediów ? powodowała, że wszelki słowa krytyki (nawet merytorycznej) uznawane były niemal jako obrazoburstwo. O kadrze i trenerze w dużej mierze można było pisać dobrze, albo wcale.

 

Dlatego przed eliminacjami do mistrzostw świata byliśmy zdecydowanym faworytem. Zwłaszcza, że na papierze (i nie tylko) mamy najmocniejszych piłkarzy i reprezentację. Dlatego wielu kibiców ze sporym zdziwieniem oglądało mecze z Kazachstanem, Danią (najmniej) i Armenią. Pokazały one bowiem, że wciąż jesteśmy drużyną na dorobku, a obok fragmentów świetnej gry, sporo ciągle jest przestojów. Jako drużyna nie byliśmy w stanie zagrać dwóch połów na wysokim poziomie, co w dużej mierze powinno charakteryzować ekipy z najwyższej półki.

 

Z drugiej strony ? na szczęście ? mimo tych mankamentów byliśmy w stanie zdobyć 7 punktów. To duża umiejętność obecnej kadry. Zagrać efektywnie. To ważne, bo w ostatecznym rozrachunku to właśnie pojedyncze punkty mogą decydować o wywalczeniu przepustek na mundial.

 

Dlatego uważam, że mecz z Rumunią jest szczególny. Pokaże, jak Adam Nawałka i piłkarze odrobili lekcje z wcześniejszych spotkań eliminacyjnych. Może to i lepiej, że nie jedziemy do Bukaresztu jako zdecydowani faworyci, bo na razie ciężko gra nam się w tej roli. Nie można jednak przegrać tego meczu. Porażka najprawdopodobniej spowoduje, że spadniemy na trzecie miejsce w grupie E przed wiosennym meczem z Czarnogórą. Również na wyjeździe. Taki scenariusz z pewnością wprowadziłby znacznie większą presję na drużynę, dla której zaczęły by się mecze, które “musi” wygrać.

 

Pamiętajmy bowiem, że na mistrzostwa świata pojedzie tylko zwycięzca grupy. Druga drużyna (osiem najlepszych ekip z 9 grup) w tabeli zmierzy się w barażach. Droga na turniej finałowy jest znacznie bardziej wyboista niż na Euro.

 

Pytanie o kadrę nr 2. Jak poradziliśmy sobie z aferą – CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

[socialpoll id=”2399731″ path=”/polls/2399731″ width=”300″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *