Connect with us

Wydarzenia

Kadra na Euro 2016. Peszko i Wawrzyniak skorzystają na pechu Rybusa?

Published

on

peszko wawrzyniak kadra euro 2016

Maciej Rybus niemal na pewno wypadnie z kadry na Euro 2016 z powodu kontuzji barku. Dołączy tym samym do Pawła Wszołka, który z mistrzostwami pożegnał się z powodu złamanej ręki. Jak tak dalej pójdzie, 23-osobowa kadra na finały we Francji “wybierze się sama”.

 

Szeroka kadra Nawałki nie zaskakuje. Kto z niej odpadnie?

Polacy przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy we Francji rozpoczęli w Juracie, a następnie przenieśli się do Arłamowa.  W szerokiej kadrze znalazło się 28 zawodników. Pięciu z nich (w tym jeden bramkarz) odpadnie po przygotowaniach – do Francji Adam Nawałka zabierze 23 piłkarzy.

 

Niestety, wiele wskazuje na to, że w dużej mierze za selekcjonera kadrę wybierze los (ewentualnie można go nazwać pechem). Oto bowiem do kontuzjowanego wcześniej Pawła Wszołka (złamał rękę po starciu z Kubą Błaszczykowskim) najprawdopodobniej dołączy Maciej Rybus. Okazało się bowiem, że zmaga się on z rzadkim urazem bark i jego szanse na Euro są iluzoryczne.

 

Zobacz, co łączy Euro 2016 z IV ligą dolnośląską

Tak pech jednych, może być losem wygranym na loterii innych. Nawałka bowiem traci dwóch skrzydłowych (Rybus był też alternatywą na lewą obronę), więc rosną szanse Sławomira Peszki. Moim zdaniem pomocnik Lechii był najsłabszym ogniwem drugiej linii – ale wobec dwóch kontuzji, selekcjoner nie będzie już rezygnował ze skrzydłowego. Najprawdopodobniej więc z kadry wypadnie ktoś z dwójki Krzysztof Mączyński – Filip Starzyński.

 

Zapewne piątkę piłkarzy, którzy nie pojada do Francji uzupełnią bramkarz i obrońca. Wśród tych drugich jeszcze kilka dni temu pewniakiem mediów był Jakub Wawrzyniak. Ale jego też może “uratować” kontuzja Rybusa. Zawodnik Tereka Grozny (wkrótce ma zmienić klub) bowiem mógł być brany pod uwagę gry na lewym skrzydle, jak i na lewej obronie. Pozbycie się Wawrzyniaka wobec kontuzji Rybusa może być zbyt dużym ryzykiem. Bo akurat na tej pozycji wybór szczególnie szeroki nie jest.

 

fot. screen youtube.pl/łączynaspiłka

DolZPN

Hiszpańska Galicja gospodarzem mistrzostw UEFA Region’s Cup

Published

on

Hiszpańska Galicja została gospodarzem turnieju finałowego amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska.

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy wszystkich finalistów, a w środę, 25 stycznia 2023 roku, UEFA ogłosiła gospodarza finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Turniej odbędzie się w hiszpańskiej Galicji. Oprócz gospodarzy, zagrają w nich: reprezentacja Dolnego Śląska oraz Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy odbędzie się pod koniec czerwca 2023 r. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie. Nasze ekipa będzie miała również szansę jako pierwsza w historii obronić tytuł mistrzowski. 

 

fot. Sportsfile/UEFA.com

 

Continue Reading

IV liga

Siódmy sezon IV ligi z dwoma grupami. Te kluby rządziły w tym czasie ligą

Published

on

IV liga

Trwa siódmy, ostatni sezon IV ligi dolnośląskiej z podziałem na dwie grupy – wschodnią i zachodnią. Tylko 6 zespołów z 78 gra w niej nieprzerwanie od początku. Która w tym czasie rządziła w IV lidze? Sprawdźcie.

 

Spadki i awanse 2022/23. Symulacja od B klasy do III ligi [PO RUNDZIE JESIENNEJ]

Runda wiosenna sezonu 2022/23 będzie ostatnią, kiedy rywalizacja w IV lidze dolnośląskiej będzie toczyła się w dwóch grupach. Od nowego sezonu będzie jedna, 18-zespołowa IV liga w naszym regionie. Dziś sprawdzimy, jak w tym czasie radziły sobie w dwu-grupowej lidze poszczególne zespoły. Które z nich były królami IV ligi na wschodzie i na zachodzie, a które na całym Dolnym Śląsku?

 

W sumie w IV lidze, w czasie gdy składała się ona w dwóch grup, zagrało 78 zespołów. Tylko sześć z nich gra cały czas w IV lidze, nieprzerwanie od sezonu 2016/17 do teraz. Są to Apis Jędrzychowice i Sparta Grębocice na zachodzie, Bielawianka Bielawa, Sokół Marcinkowice i Orzeł Ząbkowice Śląskie na wschodzie oraz AKS Strzegom, który grał w obu grupach IV ligi.

 

Oto zestawienie TOP 15 zespołów (bez podziału na grupy), które od sezonu 2016/17 zdobyły najwięcej punktów w IV lidze na Dolnym Śląsku. Po nazwie klubu jest liczba punktów, następnie liczba rozegranych meczów oraz grupa IV ligi.

 1. Apis Jędrzychowice – 391 pkt. – 182 mecze – zachód
 2. AKS Strzegom – 358 pkt. – 182 mecze – zachód/wschód
 3. Chrobry II Głogów – 343 pkt. – 167 meczów – zachód
 4. Bielawianka Bielawa – 313 pkt. – 185 meczów – wschód
 5. Polonia-Stal Świdnica – 286 pkt. – 151 meczów – wschód
 6. Karkonosze Jelenia Góra – 281 pkt. – 152 mecze – zachód
 7. Sokół Marcinkowice – 269 pkt. – 185 meczów – wschód
 8. Orzeł Ząbkowice Śląskie – 247 pkt. – 184 mecze – wschód
 9. Odra Ścinawa – 240 pkt. – 152 mecze – zachód
 10. Orkan Szczedrzykowice – 229 pkt. – 147 meczów – zachód
 11. Lechia Dzierżoniów – 227 pkt. – 94 mecze – wschód
 12. Sparta Grębocice – 225 pkt. – 182 mecze – zachód
 13. Górnik Złotoryja – 223 pkt. – 152 mecze – zachód
 14. MKP Wołów – 217 pkt. – 153 mecze – wschód
 15. Polonia Trzebnica – 216 pkt. – 154 mecze – wschód

 

Oczywiście, różne drużyny grały różną liczbę meczów w tym czasie w IV lidze. Najbardziej „poszkodowane” są zespoły, które awansowały do III ligi. Dlatego w drugim zostawieniu TOP 15 wzięliśmy pod uwagę średnią punktów na mecz. W rankingu uwzględnione są tylko te drużyny, które rozegrały co najmniej 45 meczów (grały w IV lidze co najmniej przez półtora sezonu). Po nazwie klubu jest średnia punktów na mecz, następnie liczba rozegranych spotkań oraz grupa IV ligi.

 1. Śląsk II Wrocław – 2,61 pkt./m – 60 meczów – wschód
 2. Lechia Dzierżoniów – 2,41 pkt./m – 94 mecze – wschód
 3. Foto-Higiena Gać – 2,26 pkt./m – 75 meczów – wschód
 4. Apis Jędrzychowice – 2,14 pkt./m – 182 mecze – zachód
 5. Słowianin Wolibórz – 2,11 pkt./m – 45 meczów – wschód
 6. Łużyce Lubań – 2,06 pkt./m – 45 meczów – zachód
 7. Chrobry II Głogów – 2,05 pkt./m – 167 meczów – zachód
 8. AKS Strzegom – 1,96 pkt./m – 182 mecze – zachód/wschód
 9. Polonia-Stal Świdnica – 1,89 pkt./m – 151 meczów – wschód
 10. Górnik Wałbrzych – 1,86 pkt./m – 138 meczów – wschód
 11. Karkonosze Jelenia Góra – 1,84 pkt./m – 152 mecze – zachód
 12. Bielawianka Bielawa – 1,69 pkt./m – 185 meczów – wschód
 13. Orkan Szczedrzykowice – 1,67 pkt./m – 147 meczów – zachód
 14. Sparta Rudna – 1,59 pkt./m – 107 meczów – zachód
 15. Odra Ścinawa – 1,57  pkt./m – 152 mecze – zachód

 

Dane statystyczne na podstawie 90minut.pl

 

Continue Reading

IV liga

Spadki i awanse 2022/23. Symulacja od B klasy do III ligi [PO RUNDZIE JESIENNEJ]

Published

on

Spadki i awanse 2022/23

Runda jesienna sezonu 2022/23 za nami. Po raz ostatni IV liga składa się z dwóch grup, a to oznacza duże spadki z IV ligi, a także z okręgówek. Jak wygląda symulacja spadków i awansów po rundzie jesiennej od B klasy do III ligi? Sprawdźcie.  

 

TOP 100 najlepszych drużyn Dolnego Śląska w 2022 roku

Runda jesienna sezonu 2022/23 za nami. Oto symulacja spadków i awansów w niższych ligach na Dolnym Śląsku po pierwszej rundzie.

 

II i III liga

W II lidze mamy cztery zespoły (trzy dolnośląskie i jeden śląski). Niestety, ostatnie miejsce po rundzie jesiennej zajmuje Śląsk II Wrocław, jedno miejsce nad strefą spadkową znajdują się rezerwy Zagłębia Lubin. Bezpieczniejsze lokaty zajmują Górnik Polkowice (8. miejsce) i GKS Jastrzębie (9. miejsce). Problem w tym, że różnice punktowe są niewielkie i nasze drużyny mogą spokojnie zarówno się utrzymać, jak i spaść. Na dziś spadkowicz jest jedenrezerwy Śląska.

 

To oznacza, że liczba spadkowiczów z 3 grupy III ligi wzrosłaby do czterech. Na dziś w strefie spadkowej są rezerwy Miedzi Legnica, a tuż nad nią rezerwy Chrobrego Głogów. Problemów z utrzymanie nie powinna mieć natomiast Ślęza Wrocław. Na dziś spadkowicz jest jeden – Miedź II.

 

IV liga

Przypomnijmy, że IV liga będzie zredukowana z dwóch grup do jednej. To oznacza spadek 17 zespołów – z jednej grupy 8 zespołów (miejsca 9. – 16.), a z drugiej 9 zespołów (miejsca 8. – 16.). Oczywiście taj się stanie wtedy, gdy żadna drużyna dolnośląska nie spadnie z III ligi. Jeśli będzie jeden spadkowicz (na dziś jest to Miedź II), to z IV ligi spadłoby 18 drużyn po 9 z każdej grupy.

Na dziś, po rundzie jesiennej, z IV ligi spadłoby po 9 zespołów z każdej grupy:

Grupa wschodnia

 • Galakticos Solna
 • Piast Nowa Ruda
 • Górnik Wałbrzych
 • Bielawianka Bielawa
 • Polonia Trzebnica
 • Barycz Sułów
 • Sokół Marcinkowice
 • Skałki Stolec
 • Zamek Kamieniec Ząbkowicki 

 

Grupa zachodnia

 • Mewa Kunice
 • BKS Bolesławiec
 • Iskra Kochlice
 • Granit Roztoka
 • Sokół Jerzmanowa
 • Gryf Gryfów Śląski
 • AKS Strzegom
 • Jaworzanka Jawor
 • Sparta Grębocice

IV liga – awans

O awans do III ligi powalczą mistrzowie dwóch grup IV ligi. Na dziś są to Słowianin Wolibórz i Karkonosze Jelenia Góra, ale różnice w czołówce są niewielkie.

 

Pozostałe klasy rozgrywkowe znajdziecie po poniższymi linkami:

Klasa okręgowa

Klasa A

Klasa B

 

Continue Reading

IV liga

Mecze kontrolne czwartoligowców. Kolejne zespoły przedstawiły rywali [część II]

Published

on

Sparingi zima 2023

Przerwa zimowa trwa w najlepsze. Kluby myślą już jednak o okresie przygotowawczym. Kolejni czwartoligowcy przedstawili swoje plany sparingowe.

 

Mecze kontrolne czwartoligowców [część I]

Kolejne zespoły z IV ligi przedstawiły swoje plany sparingowe na okres przygotowawczy. Zobaczcie z kim zagrają mecze kontrolne Zamek Kamieniec Ząbkowicki, Górnik Wałbrzych, Piast Żmigród, IgnerHome Polonia-Stal Świdnica i BKS Bolesławiec.

 

Zamek Kamieniec Ząbkowicki

 • 21.01. Granit Roztoka (godz. 14, Ząbkowice Śląskie)
 • 28.01. Nysa Kłodzko (godz. 18, Ząbkowice Śląskie)
 • 04.02. Orzeł Ząbkowice Śląskie (godz. 12, Ząbkowice Śląskie)
 • 11.02. Polonia Bystrzyca Kłodzka (godz. 16, Ząbkowice Śląskie)
 • 18.02. Śnieżnik Domaszków (godz. 16.30, Ząbkowice Śląskie)
 • 25.02. Słowianin Wolibórz (godz. 14, Ząbkowice Śląskie)
 • 04.03. Iskra Jaszkowa (godz. 16)

 

Górnik Wałbrzych

 • 18.01. Polonia-Stal Świdnica
 • 28.01. Polonia Środa Śląska
 • 02.02. Korona Piaski
 • 04.02. AKS Strzegom
 • 11.02. Prochowiczanka Prochowice
 • 18.02. Karkonosze Jelenia Góra
 • 25.02. Spartak Police nad Metují
 • 04.03. Orzeł Ząbkowice Śląskie
 •  

Piast Żmigród

 • 28.01. Korona Piaski (godz.11)
 • 01.02. Rawia Walbet Rawicz (godz.18)
 • 04.02. Sokół Marcinkowice (godz.11)
 • 08.02. Polonia Nysa (godz.18)
 • 11.02. Pogoń Nowe Skalmierzyce (godz.11)
 • 15.02. Zenit Międzybórz (godz.18)
 • 18.02. Obra Kościan (godz.11)
 • 25.02. Prochowiczanka Prochowice (godz.11)
 • 04.03. GKS Mirków (godz.11)

 

IgnerHome Polonia-Stal Świdnica

 • 14.01. Karkonosze Jelenia Góra (Jelenia Góra)
 • 18.01. Górnik Wałbrzych (Wałbrzych)
 • 21.01. Prochowiczanka Prochowice (Świdnica)
 • 28.01. LZS Starowice (Świdnica)
 • 01.02. Polonia Nysa (Świdnica)
 • 04.02. Polonia Środa Śląska
 • 11.02. rywal z Czech (Świdnica)
 • 18.02. Carina Gubin (Świdnica)
 • 22.02. Rokita 1946 Brzeg Dolny (Świdnica)
 • 25.02. AKS Strzegom (Strzegom)
 • 04.03. start ligi/sparing – Chrobry II Głogów

 

BKS Bolesławiec

 • 04.02. Promień Żary
 • 11.02. Czarni Żagań
 • 18.02. Sprotavia Szprotawa
 • 25.02. Tęcza Krosno Odrzańskie
 • 04.03. Piast Zawidów

 

źródło: 4ligadoloslaska.futbolowo.pl, własne

 

Continue Reading

II liga

TOP 100 najlepszych drużyn Dolnego Śląska w 2022 roku

Published

on

TOP 100 najlepszych drużyn Dolnego Śląska 2022

Który dolnośląski zespół był najlepszy w 2022 roku? Który zanotował największy skok? Oto zestawienie podsumowujące mijający rok – TOP 100 najlepszych drużyn Dolnego Śląska w 2022 roku.

 

Strzelcy na Dolnym Śląsku od ekstraklasy do IV ligi [JESIEŃ 2022]

Piłkarski 2022 rok w zasadzie dobiegł już końca. Szybciej niż zwykle skończyły się rozgrywki w poszczególnych ligach ze względu na mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze. To dobra okazja by podsumować mijający rok w naszym zestawieniu 100 najlepszych drużyn w regionie. To już piaty raz, gdy dolfutbol.pl pokusił się o takie zestawienie. 

 

Ranking – tradycyjnie – powstał na podstawie punktów zdobytych przez poszczególne drużyny w mijającym roku, a więc w rundzie wiosennej sezonu 2021/22 oraz jesienią sezonu 2022/23. W przypadku drużyn, które spadły/awansowały więcej “ważyły” punkty zdobyte w klasie wyższej, aczkolwiek zdarzyło się kilka wyjątków od tej reguły.

 

Warto odnotować, że doszło do zmiany lidera. Z kolei największy awans w zestawieniu zanotowały Chrobry Nowogrodziec – o 36 miejsc, Victoria Jelenia Góra o 34 miejsca i Polonia Środa Śląska o 33 miejsca. Więcej ciekawostek znajdziecie pod linkiem poniżej. 

 

TOP 100 najlepszych drużyn Dolnego Śląska – TUTAJ

Continue Reading

IV liga

Mecze kontrolne czwartoligowców. Pierwsze zespoły przedstawiły sparingpartnerów

Published

on

Sparingi zima 2023

Przerwa zimowa trwa w najlepsze. Kluby myślą już jednak o okresie przygotowawczym. Pierwsi czwartoligowcy przedstawili swoje plany sparingowe.

 

Wszystkie gole Piasta w rundzie jesiennej. Jest na co popatrzeć

Pierwsze kluby z IV ligi przedstawiły swoje plany sparingowe na okres przygotowawczy. Zobaczcie z kim zagrają mecze kontrolne Prochowiczanka Prochowice, Granit Roztoka, Górnik Złotoryja, Skałki Stolec, Górnik Złotoryja, Sokół Jerzmanowa, Galakticos Solna i Jaworzanka Jawor.

 

Prochowiczanka Prochowice

 • 21.01. Polonia-Stal Świdnica
 • 28.01. Zagłębie II Lubin
 • 04.02. Barycz Sułów
 • 11.02. Górnik Wałbrzych
 • 18.02. Słowianin Wolibórz
 • 25.02. Piast Żmigród
 • 01.03. Miedź Legnica CLJ
 • 04.03. Piast Nowa Ruda

 

Granit Roztoka

 • 21/22.01. Zamek Kamieniec Ząbkowicki
 • 29.01. Kaczawa Bieniowice (godz.12, Strzegom)
 • 04.02. Piast Nowa Ruda (godz. 12, Nowa Ruda)
 • 11.02. KS Łomnica (godz.14, Strzegom)
 • 18.02. Górnik Nowe Miasto Wałbrzych (godz. 12, Strzegom)
 • 26.02. Legsad Kościelec (godz.12, Strzegom)
 • 04/05.03. KS Zdrój Jedlina-Zdrój

 

Skałki Stolec

 • 21.01. Śląsk Wrocław CLJ (Ząbkowice Śląskie)
 • 28.01. Iskra Jaszkowa Dolna (Ząbkowice Śląskie)
 • 05.02. Śnieżnik Domaszków (Ząbkowice Śląskie)
 • 11.02. Nysa Kłodzko (Ząbkowice Śląskie)
 • 18.02. Zdrój Jedlina-Zdrój
 • 25.02. GKS Głuchołazy (Głuchołazy)

 

Górnik Złotoryja

 • 28.01. Miedź CLJ Legnica
 • 04.02. Iskra Księginice
 • 11.02. Karkonosze Jelenia Góra (Jelenia Góra)
 • 26.02. Odra Ścinawa (Lubin)
 • 04.03. Łużyce Lubań

 

Sokół Jerzmanowa

 • 12.02. Polonia Leszno
 • 18.02. Iskra Księginice
 • 25.02. Cargovia Kargowa
 • 05.03. Rawia Walbet Rawicz

 

Galakticos Solna

 • 28.01. Barycz Sułów (Kobierzyce)
 • 04.02. Foto-Higiena Gać (Kobierzyce)
 • 11.02. Polonia Środa Śląska
 • 18.02. WKS Wierzbice (Kobierzyce)
 • 22.02. Polonia Bielany Wrocławskie (Kobierzyce)
 • 25.02. Skalnik Gracze (Kobierzyce)
 • 04.03. Karkonosze Jelenia Góra (Jelenia Góra)

 

Jaworzanka Jawor

 • 28.01. Górnik Nowe Miasto Wałbrzych (Wałbrzych)
 • 04.02. Zawisza Serby (Strzegom)
 • 12.02. Park Targoszyn
 • 18.02. Kaczawa Bieniowice
 • 26.02. Victoria Jelenia Góra
 • 01.03. Piast Nowa Ruda
 • 04.03. Zjednoczeni Żarów (Żarów)

 

źródło: 4ligadoloslaska.futbolowo.pl, własne

 

Continue Reading

To się czyta